Geethu Anna Rahul: "I want to be a role model for other youngsters."
John Wooden: “It isn't what you do, but how you do it.”
Vishesh Bhriguvanshi: “I never imagined I’ll be leading the national team.”
Pratham Singh: “My teammates are like my family.”

31ST FEDERATION CUP NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP FOR MEN AND WOMEN 2017

ORGANISED BY TAMIL NADU BASKETBALL ASSOCIATION

UNDER THE AUTHORITY OF BASKETBALL FEDERATION OF INDIA

FROM 22ND TO 26TH MARCH 2017

AT PSG TECH INDOOR SPORTS COMPLEX, COIMBATORE

 

PARTICIPATING TEAMS AND GROUPINGS (MEN)

GROUP “A”

GROUP “B”

INDIAN AIR FORCE (SERVICES)

ONGC DEHRADUN (UTTARAKHAND)

LUDHIANA BASKETBALL ACADEMY (PUNJAB)

INDIAN OVERSEAS BANK (TAMIL NADU)

ARMY SERVICE CORPS & CENTRE (KARNATAKA)

CENTRAL RAILWAY (INDIAN RAILWAYS)

CUSTOMS & CENTRAL EXCISE, KOCHI (KERALA)

INCOME TAX (GUJARAT)

 

PARTICIPATING TEAMS AND GROUPINGS (WOMEN)

GROUP “A”

GROUP “B”

SOUTHERN RAILWAYS (INDIAN RAILWAYS)

KERALA

TELANGANA

DELHI

CHHATTISGARH

TAMIL NADU

PUNJAB

WEST BENGAL

 

COMPETITION INFORMATION

1.                   Format: League cum knockout

2.       Team Bench: The First Named team in the programme shall occupy the bench on the left side of the scorer’s table. The second named team in the programme shall occupy the bench on the right side of the scorer’s table.  

3.                   Uniform: The first named team in the programme shall wear WHITE uniform.  The second named team in the programme shall wear DARK colour uniform.

4.                   Protest: As per the rules of the BFI along with a fee of Rs 2000/- (Rupees Two thousand only)

 

 RESULTS

 

Day 5:

Finals: 

Men:

ONGC men, champions of the Federation Cup 2017, posing with their trophy and medals

ONGC (Amritpal Singh 17, Vishesh Bhriguvanshi 17) bt Indian Overseas Bank (Prasanna Venkatesh 14, Pratham Singh 13) 55-52 [11-12,10-11,19-19,16-15]


Women:

 

 

Chhatisgarh women, champions of the Federation Cup 2017,posing with their trophy and medals


Chhattisgarh (Poonam Chaturvedi 28, Sharanjeet Kaur 27) bt Southern Railways (Anitha P. 23, S. Neena 17) 77-67 [21-20,21-24,19-12,16-11]

 

Third Place

Women:

West Bengal (Madhu Kumari 22, Libina MJ 16) bt Tamil Nadu (Srividya S 14, V. Srividhya 13) 81-52 [30-17,27-13,20-10,04-12]

 

Men: 

Indian Air Force (Joginder Singh 33, Narender Grewal 30) bt Army Service Corps – A.S.C (Issac Thomas 26, Jeetendar Singh 20) 85-79 [08-25,22-15,26-18,29-21]

 

Day 4 Semi Finals:

Men:

  1. Indian Overseas Bank (Rikin Pethani 32, Prasanna Venkatesh 15) bt Army Services Corps - A.S.C. (Jeetendar Singh 15, Issac Thomas 13) 84-64 [29-16,20-22,15-10,20-16]  

  2. ONGC Dehradun (Vishesh Bhriguvanshi 22, Arjun Singh 15) bt Indian Air Force (Narender Grewal 12, Nikhil Kumar 11) 72-49 [35-11,23-11,10-10,02-19]

Women:

  1. Southern Railway (Anitha P 25, Renjini Peter 11) bt Tamil Nadu (R Varshanandhini 22, Srividya S 11) 73-67 [17-12,16-10,23-23,17-22]
  2. Chhattisgarh (Poonam Chaturvedi 59, Sharannjeet Kaur 15) bt West Bengal (Sitamani Tudu 30, Madhu Kumari 27) 99-98 [26-23,20-23,26-27,27-25]

 

Day 3:

Men:

  1. Army Service Corps - A.S.C Bengaluru (Issac Thomas 18, Vivekananda 10) bt Central Excise & Customs Kochi (Bony 11, Eudrick Pereira 9) 73-46 [29-16,24-19,15-04,05-07] 
  2. Indian Air Force (Narender Grewal 26, Hemant 23) bt Ludhiana Basketball Academy (Jaipal Singh Maan 22, Arshpreet Bhullar 19) 95-80 [11-20,25-21,29-20,30-19]
  3. ONGC Dehradun (Vishesh Bhriguvanshi 30, Yadwinder Singh 14) bt Indian Overseas Bank Chennai (Jeevanatham P. 14, Sathish Kumar 10) 73-56 [17-20,20-07,23-13,16-16] 
  4. Central Railways (Rakesh Sangwan 16, Amit Gahlot 15) bt Income Tax Ahmedabad (Dishant Shah 23, M. Kasi Rajan 21) 68-63 [11-16,25-18,12-14,20-15]

Women:

  1. Southern Railway (Alagu Tamil 15, Anitha Minj 14) bt Punjab (Gagandeep Kaur 16, Amanpreet Kaur 09) 65-52 [25-15,06-08,24-20,10-09] 
  2. West Bengal (Sitamani Tudu 19, Madhu Kumari 14) bt Delhi (Princy Rathore 11, Meena 9) 79-50 [22-14,25-15,19-13-13-08] 
  3. Kerala (Anjana PG 26, Surya PR 15) bt Tamil Nadu (R. Varshanandhini 26, Srividya S 13) 73-61 [19-16,18-15,20-10,16-20] 
  4. Chhattisgarh (Poonam Chaturvedi 44, Riya Verma 21) bt Telangana (Gayatri M. 23, Ramya R. 17) 86-79 [17-19,25-14,17-25,27-21]

 

Day 2:

Men:

  1. ONGC Dehradun (Yadwinder Singh 21, Vishesh Bhriguvanshi 20) bt Income Tax Ahmedabad (Dishant Shah 22, Indravijaysinh Gohil 13) 88-71 [23-10,20-19,24-15,21-27]
  2. Army Service Corps - A.S.C Bangalore (Issac Thomas 26, Sashi Kumar 18) bt Ludhiana Basketball Academy (Arshpreet Bhullar 19, Rajveer Singh 18) 87-64 [27-11,10-19,26-17,24-17]
  3. Indian Overseas Bank Chennai (Prasanna venkatesh 18, Rikin Pethani 14) bt Central Railway (Raj Khalbhor 19, Amit C. 11) 75-58 [28-18,14-17,13-12,20-11]
  4. Indian Air Force New Delhi (Narender Grewal 20, Parveen K. 14) bt Central Excise & Customs Kochi (Eudrick Pereira 22, Jishnu Nair 11) 87-52 [24-10,25-14,14-19,24-09]

 

Women:

  1. West Bengal (Madhu Kumari 25, Sitamani Tudu 19) bt Kerala (Anjana PG 11, Nimmi George 11) 76-55 [22-12,17-14,23-16,14-13]
  2. Chhattisgarh (Poonam Chaturvedi 44, Gulabsha Ali 23) bt Punjab (Nagma Mirza 15, Harjeet kaur 11) 105-75 [27-18,34-16,21-21,23-20]
  3. Tamil Nadu (Keerthi 18, Srividya S 17) bt Delhi (Garima 20, Meena 15) 80-66 [27-21,16-17,17-19,20-09]
  4. Southern Railway (Anitha P 24, Rajapriyadharshini.R 17) bt Telangana (Divya P 21, Aswathy 11) 74-57 [19-08,18-19,15-11,22-19] 

 

Day 1 (Evening Session):

Men:

  1. Indian Customs & Central Excise Department - Kochi (Manoj R 30, Nikhil KR 23) bt Ludhiana Basketball Academy (Arshpreet Bhullar 20, Rahul Mehla 16) 78-77 [17-24,08-15,24-18,29-20] 
  2. Indian Overseas Bank - Chennai (G Sivabalan 20, Hareesh Koroth 19) bt Income Tax - Ahmedabad (Dhaval Ulva 20, Dishant Shah 19) 82-71 [11-22,20-14,28-14,23-21] 

Women:

  1. Tamil Nadu (V Srividhya 16, Hemalatha P 15) bt West Bengal (Libina MJ 21, Sitamani Tudu 20) 72-67 [21-20,08-14,19-18,24-15] 
  2. Southern Railways (M Adhirai 19, Anitha P 14, Rajapriyadharshini.R 14) bt Chhattisgarh (Poonam C 15, Sharanjeet Kaur 13) 69-51 [12-11,22-19,13-15,22-06]

 

Day 1 (Morning Session):

Men:

  1. Army Service Corps - Bengaluru (Issac Thomas 16, Sashi Kumar 13) bt Air Force (Narender Grewal 20, Joginder Singh 10) 57-51 [8-14,10-10,18-19,15-14] 
  2. ONGC - Dehradhun (Vishesh Bhriguvanshi 26, Amritpal Singh 19) bt Central Railways (Amit C 22, Raj Khalbhore 12) 75-64 [20-19,23-13,18-15,14-17] 

Women:

  1. Kerala (Surya PR 16, Anjana PG 13) bt Delhi (Sahiba 12) 74-36 [08-09,23-14,23-07,20-06] 
  2. Telangana (Divya P 15, Gayathri M 10) bt Punjab (Gagandeep Kaur 10, Harjeet Kaur 9) 70-39 [24-16,27-05,12-10,07-08] 

 

 

 

FIXTURES

22.03.2017

COURT-1

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

1

INDIAN AIR FORCE

Vs

ARMY SERVICE CORPS & CENTRE, BENGALURU

MA

10.00 AM

2

ONGC, DEHRADUN

Vs

CENTRAL RAILWAY

MB

11.30 AM

3

TAMIL NADU

Vs

WEST BENGAL

WB

06.00 PM

4

INDIAN OVERSEAS BANK, CHENNAI

Vs

INCOME TAX, GUJARAT

MB

07.30 PM

COURT-2

5

TELANGANA

Vs

PUNJAB

WA

10.00 AM

6

KERALA

Vs

DELHI

WB

11.30 AM

7

SOUTHERN RAILWAY

Vs

CHHATTISGARH

WA

06.00 PM

8

LUDHIANA BASKETBALL ACADEMY

Vs

CUSTOMS & CENTRAL EXCISE, KOCHI

MA

07.30 PM

 

23.03.2017

COURT-1

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

9

WEST BENGAL

Vs

KERALA

WB

03.00 PM

10

INCOME TAX, GUJARAT

Vs

ONGC, DEHRADUN

MB

04.30 PM

11

TELANGANA

Vs

SOUTHERN RAILWAY

WA

06.00 PM

12

TAMIL NADU

Vs

DELHI

WB

07.30 PM

COURT-2

13

LUDHIANA BASKETBALLL ACADEMY

Vs

ARMY SERVICE CORPS & CENTRE,

BENGALURU

MA

03.00 PM

14

PUNJAB

Vs

CHHATTISGARH

WA

04.30 PM

15

CUSTOMS & CENTRAL EXCISE, KOCHI

Vs

INDIAN AIR FORCE

MA

06.00 PM

16

CENTRAL RAILWAY

Vs

INDIAN OVERSEAS BANK, CHENNAI

MB

07.30 PM

 

24.04.2017

COURT-1

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Group

Timing

17

CUSTOMS & CENTRAL EXCISE, KOCHI

Vs

ARMY SERVICE CORPS & CENTRE, BENGALURU

MA

03.00 PM

18

INDIAN AIR FORCE

Vs

LUDHIANA BASKETBALL ACADEMY

MA

04.30 PM

19

KERALA

Vs

TAMIL NADU

WB

06.00 PM

20

ONGC, DEHRADUN

Vs

INDIAN OVERSEAS BANK, CHENNAI

MB

07.30 PM

COURT-2

21

SOUTHERN RAILWAY

Vs

PUNJAB

WA

03.00 PM

22

WEST BENGAL

Vs

DELHI

WB

04.30 PM

23

CENTRAL RAILWAY

Vs

INCOME TAX, GUJARAT

MB

06.00 PM

24

TELANGANA

Vs

CHHATTISGARH

WA

07.30 PM

 

25.03.2017

COURT-1

SEMI - FINALS 

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Section

Timings

25

SOUTHERN RAILWAYS

Vs

TAMIL NADU

WOMEN

03.00 PM

26

ARMY SERVICE CORPS, BENGALURU

Vs

INDIAN OVERSEAS BANK, CHENNAI

MEN

04.30 PM

27

WEST BENGAL

VS

CHHATTISGARH

WOMEN

06.00 PM

28

ONGC, DEHRADUN

VS

INDIAN AIR FORCE

MEN

07.30 PM

 

26.03.2017

COURT-2

 

THIRD PLACE

No

Team “A”

Vs

Team “B”

Section

Timings

29

L/O MATCH 25

Vs

L/O MATCH 27

WOMEN

10.30 AM

30

L/O MATCH 26

Vs

L/O MATCH 28

MEN

12.00 PM

FINAL

31

W/O MATCH 25

Vs

W/O MATCH 27

WOMEN

 

32

W/O MATCH 26

Vs

W/O MATCH 28

MEN

 

 

 

 

 

Facebook

Follow us on Instagram


See all photos

Meet the Teams

The Indian national basketball teams comprise Senior, U19 (Junior), U16 (Youth) and U13 squads in both genders. Read more...

Events

3rd FIBA 3x3 U18 Asia Cup 2017

19-28 May, Cyberjaya, Malaysia

Contact Us

Basketball Federation of India,
No. 14 Sagar Apartment,
6 Tilak Marg,
Opposite Tilak Marg Police Station,
New Delhi 110001.

Phone 011-23071223 ext. 119
email basketballfederationindia@gmail.com
web www.basketballfederationindia.org

© 2017 Basketball Federation of India   |  Joomla Templates by Joomzilla.com